unpub_poland-300x234

Unpub jest konwentem poświęconym niewydanym grom (Unpublished Games Network). Każdy może przyjechać z prototypem gry planszowej i zyskać cenne opinie, rady. Do tej pory odbyły się trzy edycje konwentu (z czego ostatnia na poprzednim Pionku). Od teraz Unpub stanie się integralną częścią Pionka. Poniżej możecie przeczytać, co o zmianach mówi Marcin Korzeniecki, koordynator Unpub Poland:

„Dotychczas Unpub był raczej kameralną imprezą, podczas której twórcy dobierali się w grupy i kolejno ogrywali swoje projekty, wymieniając się uwagami. Groziło to pewną stagnacją w przyszłości.

Przemyślałem temat, omówiłem z ludźmi obeznanymi w planszówkach i zdecydowałem na wprowadzenie dość radykalnych zmian w formule Unpubu.

Po pierwsze – Unpub łączy się z Pionkiem. Odtąd konwent poświecony prototypom będzie integralną częścią najstarszego konwentu poświęconego grom planszowym w Polsce.

Po drugie – najlepszymi testerami gier planszowych są ich potencjalni odbiorcy, czyli gracze. Chcę zachęcić konwentowiczów, by poświęcili swój czas na granie w prototypy. Jak to zrobić? Unpub zostaje włączony do akcji „graj, żeby wygrać”. Każdy z twórców, którzy przyjadą z prototypem, dostanie losy. Będę prosił unpubowiczów, by wmieszali się w tłum, tzn. rozłożyli z projektami na stołach w dowolnym miejscu sali, a nie w odrębnym sektorze jak ostatnio. Każdy taki stół zostanie oznaczony wizytówką Unpubu. Twórcy muszą się postarać. Przygotować atrakcyjne prototypy, tak, by gracze chcieli do nich usiąść. Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie skrótu rozgrywki, wersji pokazowej, gdzie gracze nie rozpoczynają gry, ale zostają wrzuceni w jej środek, z zestawem kart, zasobów, umiejętności. Można zaprojektować przykładową rozgrywkę tak, by pokazać graczom to co w grze najlepsze. Za każde pół godziny spędzone przy prototypie, każdy z graczy dostanie od twórcy los. Pod koniec konwentu zostaną wylosowane nagrody – gry planszowe z zarezerwowanej dla Unpubu puli.

Po trzecie – nowa formuła jest moim zdaniem słuszna, ale czy wejdzie w życie zależy od ludzi. Gracze muszą się do prototypów przyzwyczaić, polubić i zaufać twórcom, że warto poświęcić swój czas. Zaufanie powstaje z czasem, dlatego zakładam, że w IV edycji akcja może jeszcze nie nabrać rozpędu, ale na kolejnych konwentach, kto wie? Twórcy z kolei muszą zrozumieć, że Unpub nie jest miejscem, gdzie robi się kolejny test prototypu. Będzie to raczej egzamin, czy projekt zmierza w dobrym kierunku. Drodzy twórcy, dostajecie narzędzie, wykorzystajcie je mądrze.”

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Name *
    Email *
    Website