O Pionku – Historia

Pionek to wywodząca się z Gliwic, najstarsza w Polsce impreza poświęcona grom planszowym. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku z inicjatywy Ignacego Trzewiczka, autora gier i założyciela wydawnictwa Portal Games.

Za organizację Pionka od początku odpowiada Koło Gier Planszowych Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

Przez kilka pierwszych lat odbywały się 4 Pionki rocznie. Miejscem organizacji konwentu były placówki MDK w Gliwicach.

Z czasem, wraz z rozwojem rynku gier planszowych w Polsce i pojawianiem się kolejnych imprez planszówkowych w innych miastach kraju, charakter Pionka się zmienił – obecnie odbywają się rocznie 2 duże Pionki pełne atrakcji – jeden w czerwcu, a drugi w grudniu. Oprócz tego, w miarę możliwości, wiosną i jesienią mają miejsce kameralne MiniPionki.

W 2013 Pionek opuścił mury MDK i przeniósł się na halę sportową przy SP1 w Gliwicach. Powodem tej decyzji była powiększające się stale liczba uczestników, których sale MDK nie były w stanie pomieścić. Na Pionka regularnie przybywa ponad 500 osób głównie ze Śląska i okolic, ale także innych zakątków kraju, np. Opola, Wrocławia, Krakowa, Warszawy czy Poznania.

O Pionku w hali MOSiR Zabrze

W czerwcu 2015 roku podczas XXIV edycji liczba uczestników po raz pierwszy przekroczyła 1000 uczestników. Zapadła także decyzja o przeniesiu imprezy do większej lokalizacji. Od grudnia 2015, czyli XXV edycji, Pionek odbywa się w hali MOSiR w Zabrzu.

Cotygodniowe spotkania

Pionek to także koło gier w Młodzieżowym Domu Kultury (Gliwice, ul. Barlickiego 3). Spotkania koła odbywają się w trakcie roku szkolnego w poniedziałki w godzinach 16-20 w sali 52. Jeśli jesteś z Gliwic albo okolicy i chciałbyś w coś pograć w poniedziałkowe popołudnia, to wpadnij do nas. Zapraszamy zarówno młodzież szkolną, studentów, jak i dorosłych!

O Pionku i UnPub Polska – Sieć Prototypów

Pionek to także szansa dla twórców gier do zaprezentowania swoich prototypów chętnym testerom i ciekawskim graczom. Dowiedz się więcej TUTAJ.


Zapraszamy do śledzenia nas na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/PionekGliwice/

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Name *
    Email *
    Website